ТОП-6 соусів до молодої картоплі, які зроблять вечерю смачнішою за ресторанну
Молода картопля — то окрема історія літа. Тоненька шкірочка, яку й чистити шкода, легкий солодкуватий смак і той самий аромат, від якого хочеться сісти за стіл просто неба.
Я зазвичай відварюю її прямо в шкірочці, кидаю шматочок вершкового масла, притрушую кропом — і здається, що нічого більше й не треба.
Але є один секрет, який перетворює звичайну вечерю на справжню маленьку насолоду: правильний соус.
За багато років я зібрала цілу колекцію соусів, які дружать із молодою картоплею просто ідеально. Одні — освіжаючі, інші — пікантні, треті — такі ніжні, що тануть у роті. І знаєте, що найприємніше?
Майже всі вони готуються за кілька хвилин із того, що й так є під рукою. Сьогодні ділюся шісткою найулюбленіших. Збережіть собі, бо в розпал літнього сезону вони стануть у пригоді не раз.
Ароматний часниковий соус — класика, яка ніколи не підводить
Якщо ви хочете щось просте, але таке, від чого всі за столом одразу тягнуться по добавку, починайте саме з нього. Це той соус, який я роблю частіше за решту, бо він готується буквально за хвилину, а смак дає такий, ніби ви довго над ним чаклували.
- Сметана 20% — 200 г
- Часник — 3–4 зубчики
- Свіжий кріп — 2 ст. л. подрібненого
- Сіль — ¼ ч. л.
- Чорний перець — дрібка
Часник пропускаю через прес або тру на дрібній тертці — так він віддає більше аромату. Змішую зі сметаною, додаю порізаний кріп, сіль і перець. І ось маленька хитрість: дайте соусу постояти хвилин п’ятнадцять у холодильнику.
За цей час часник «розкриється», і смак стане набагато глибшим. До гарячої картоплі — найкраща пара, яку тільки можна уявити.
Освіжаючий огірково-йогуртовий соус для спекотних днів
Коли надворі тридцять градусів і важка їжа геть не йде, цей соус рятує. Він легкий, прохолодний, з тонкою кислинкою — щось на кшталт нашого варіанту грецького дзадзикі, тільки простіше й по-домашньому.
- Густий натуральний йогурт — 200 г
- Свіжий огірок — 1 середній (100–120 г)
- Часник — 1–2 зубчики
- Свіжа м’ята — 1 ст. л. подрібненої
- Сіль — ¼ ч. л.
Огірок натріть на тертці, а потім обов’язково відіжміть зайвий сік — інакше соус вийде надто рідким. Змішайте з йогуртом, додайте дрібно посічений часник, м’яту та сіль.
М’ята тут не для краси: вона дає ту саму свіжість, яка робить смак по-справжньому літнім. Із молодою картоплею та шматочком запеченої риби — просто пісня.
Пікантний медово-гірчичний соус, від якого важко відірватися
Цей соус — для тих, хто любить смак із характером. Солодкість меду, гострота гірчиці й легка кислинка лимона разом дають таке поєднання, що рука сама тягнеться вмочити ще один шматочок картоплі.
До речі, він чудово працює не лише з картоплею, а й як заправка для овочевих салатів.
- Гірчиця — 2 ст. л.
- Мед — 1 ст. л.
- Лимонний сік — 1 ст. л.
- Оливкова олія — 2 ст. л.
- Сіль — дрібка
Тут усе елементарно: з’єднайте всі складники й ретельно збийте виделкою чи віночком, поки соус не стане однорідним і трохи густим. Якщо любите гостріше — беріть зернову гірчицю, вона дасть приємну текстуру.
А якщо мед загуснув, трішки підігрійте його, щоб легше розмішався. Цей соус особливо смакує з печеною молодою картоплею з духовки.
Ніжний сирний соус із зеленню
А це вже соус для особливих вечерь, коли хочеться чогось ситнішого й вершкового. Розплавлений сир разом зі сметаною дає таку оксамитову текстуру, що картопля в ньому буквально купається. Гості завжди питають рецепт, а він до смішного простий.
- Сметана — 200 г
- Твердий сир — 80–100 г
- Кріп або петрушка — 2 ст. л.
- Сіль — ¼ ч. л.
- Чорний перець — дрібка
Сир натріть на дрібній тертці й змішайте зі сметаною. Якщо хочете теплий варіант — прогрійте суміш на повільному вогні, постійно помішуючи, поки сир не розплавиться.
Любите холодний — просто залиште сир тертим, він дасть приємні крихітні шматочки. Наприкінці вкиньте зелень, сіль і перець. Подавайте до гарячої картоплі — і дивіться, як швидко спорожніє миска.
Яскравий соус із запеченого перцю
Цей соус я полюбила за його колір — насичений, червоно-оранжевий, він прикрашає стіл краще за будь-яку оздобу. А смак у нього солодкуватий, з легким димком від запікання. Виглядає так, ніби ви замовили його в ресторані, а насправді готується з кількох звичайних перчин.
- Запечений солодкий перець — 2 великі шт. (250–300 г)
- Часник — 2 зубчики
- Оливкова олія — 2 ст. л.
- Мелена паприка — ½ ч. л.
- Сіль — ¼ ч. л.
Перець спершу запечіть у духовці, поки шкірочка не потемніє, тоді складіть його в пакет чи миску під кришку на десять хвилин — після цього шкірка зніметься сама.
Очищену м’якоть подрібніть блендером разом із часником, олією, паприкою та сіллю до однорідної маси. Соус виходить густий, ароматний і трохи солодкий. До молодої картоплі, м’яса на грилі чи курки — те, що треба.
Кремовий зелений соус з авокадо
Наостанок — соус для тих, хто любить пробувати щось нове. Авокадо дає неймовірно ніжну, майже вершкову текстуру без жодної краплі вершків, а зелень і лайм роблять смак свіжим і трохи екзотичним. Виглядає сучасно, а готується за п’ять хвилин.
- Стигле авокадо — 1 великий шт.
- Натуральний йогурт — 150 г
- Зелень (кріп, петрушка або кінза) — 2 ст. л.
- Сік лайма — 1 ст. л.
- Сіль — ¼ ч. л.
М’якоть авокадо розімніть виделкою або збийте блендером разом із йогуртом — так буде гладенько й однорідно. Додайте зелень, сік лайма та сіль.
Лайм тут важливий не лише для смаку: він не дає авокадо потемніти, тож соус довше залишається апетитно-зеленим. Готувати краще перед самою подачею, бо такий соус найсмачніший свіжим.
Кілька порад наостанок
Кожна з цих порцій розрахована приблизно на 4–6 осіб, тож сміливо ставте їх на стіл для всієї родини. І не думайте, що соуси дружать тільки з картоплею — вони чудово підкреслять смак овочів на грилі, запеченої курки, риби чи простих літніх закусок.
Маленька хитрість від мене: майже всі ці соуси стають смачнішими, якщо дати їм трохи постояти в холодильнику перед подачею. Складники встигають подружитися, а смак — розкритися повністю.
Спробуйте приготувати хоча б два-три з цієї добірки цього літа — і молода картопля заграє для вас зовсім новими барвами. Збережіть рецепти, щоб не загубити, і смачного вам!



