Чому використання пакетів таке поширене в Україні і чи є в цьому мінуси
Поліетиленові пакети спрощують наше життя та економлять час, вирішують безліч побутових проблем та продовжують термін придатності продуктів. У супермаркеті поліетиленовий пакет майка з ручками служить міцним та містким шопером, в який легко поміщається вміст кошика або візка. У магазині подарунків та сувенірів для пакування презенту ідеально підходить гарний пакет зашморгу. Якщо потрібно щось покласти папку з документами або речі, то виручає пакет банан. А якщо упаковка потрібна буквально на півгодини, то на допомогу приходять екологічні біорозкладні пакети, які зовсім не шкодять природі та дозволяють свідомому споживачеві не відчувати докорів сумління через одноразовий пластик. Чи є мінуси у використанні пакетів і чи варто відмовлятися від них?
Дослідження та статистика
Поліетиленові пакети останніми роками стали справжньою притчею в язицех – скрізь пишуть і говорять про їхню шкоду для екології та яскраво малюють картину апокаліпсису для сміття. Звичайно, немає диму без вогню, але ця «шкода» гіпертрофувався до якихось міфічних розмірів. Насправді варто спочатку розібратися, які пакети бувають і що з ними не так.
Почнемо з того, що шкоду природі завдає практично абсолютно все, що робить людина. Паперові кульки та тканинні торби-шопери – це майже катастрофа для планети. Міністерство навколишнього середовища та продовольства Данії кілька років тому провело дослідження, за результатами якого з’ясувалося, що поліетиленовий пакет (як зразок використовувався пакет із ПВД) відповідно до міжнародних стандартів ISO 14040 та ISO 14044 значно менше шкодить екології, ніж бавовняний шопер та паперовий . Щоб компенсувати шкоду для природи, «екошопер» потрібно використовувати 149 разів (при виробництві бавовни використовується величезна кількість інстектицидів, пестицидів, дефоліантів, витрачається вода і утворюється закис азоту), паперовий кульок – 43 рази (виробництво паперу завдає колосальної шкоди природі), поліетиленовий пакет – буквально кілька разів.
А українці тим часом все більше використовують екологічні біорозкладні види пакетів – за 2022 рік їх споживання збільшилося в 10-15 разів (дані Асоціації рітейлерів України). Причому завдяки встановленим на законодавчому рівні мінімальним роздрібним цінам на пластикові пакети виробники модернізували технологічні та виробничі процеси. Наприклад, завод МПАК вклав кошти в удосконалення виробництва біорозкладних пакетів і його продукція має вагому конкурентну перевагу. компанія виробляє кращі брендовані пакети на ринку.
Історії успіху компаній
Брендовані пакети – це маркетинговий топ-інструмент, який допоміг величезній кількості українських компаній стати лідерами вітчизняного ринку. Яскравий приклад – торгова мережа «АТБ», яка з непопулярних «Тополів», «Берізок» та «Калинок» (Так називалися перші магазини корпорації в Дніпрі) перетворилася на успішну рітейл-корпорацію. Звичайно, не без допомоги помітних брендованих пакетів із червоно-синім логотипом.
Виготовлення пакетів з логотипом сприяло популярності «Сільпо», «Рукавички», NOVUS, Velyka Kyshenya та інших. Маркетологи стверджують, що кожен брендований пакет із логотипом, поки його власник подорожує із супермаркету додому, в середньому встигає побачити 300 осіб. Навіть якщо тільки 5% з них стануть клієнтами магазину, виходить, що один пакет може «привести» 15 людей. Непогана офлайн-конверсія, чи не так?
Технологія виробництва пакетів
Процес виробництва пакетів складається з низки послідовних етапів:
- Виробництво плівки з сировини (гранул ПСД, ПВД, ПНД або біопластику) методом екструзії (видування рукава через кільцеву екструзійну головку).
- Нанесення логотипу методом флексодруку на флексографічній машині.
- Виготовлення пакету: вирубування, зварювання швів, приварювання ручок.
Технологічний процес залежить від виду упаковки та завжди індивідуально підлаштовується під кожного замовника. Чим відрізняються пакети? Відмінності безліч: вид сировини, товщина плівки, кількість кольорів друку, тип пакету. Наприклад, пакет майка виготовляється з рукава, ручки в ньому вирубуються. Для виробництва пакетів петля рукав розрізається на напіврукав, а ручки приварюються.
Які пакети найпопулярніші в Україні
В Україні мають попит усі види упаковки, але найбільш ходовими є пакети майка для магазинів. Якщо покупець запитує, які пакети міцніші й надійніші, то йому пропонують поліетиленовий пакет майка з ПНД. Якщо клієнт каже, що йому потрібен екологічний шопер, то касир простягає пакет з крохмалю, що біорозкладається.
Перше враження споживачів про магазин формується на підставі клієнтського сервісу. Тому важливо мати в асортименті різні види пакетів, щоб догодити розбещеному українському споживачеві.