Чому від ґанку постійно відходить плитка? Що робити? Простий момент, про який більшість майстрів і не чули

Неймовірна кількість сходів, облицьованих плиткою або природним каменем, часто зроблені неправильно. Це стає очевидним, коли прогулюєшся містом і не можеш не помітити хоча б одного ґанку, з якого вже почала відпадати плитка. І це трапляється вже через рік після укладання.

Ще через рік плитка починає «гудіти» (дребезжати) і тріскатися, що є сигналом для господаря про необхідність знову витрачати кошти на ремонт ґанку. Вся проблема в тому, що багато будівельників працюють за принципом «Ми завжди так робили», що змушує витрачати час, гроші і нерви на переробки.

Чому ж, навіть при використанні якісних матеріалів, плитка все одно відходить від основи? Справа не лише в якості плитки або клею. Головна помилка – у виконанні робіт, а саме у відсутності однієї важливої деталі. Відшарування облицювального матеріалу відбувається через накопичення вологи з внутрішньої сторони плитки або каменю.

Вода під плиткою замерзає при низьких температурах, трохи піднімаючи її. Після декількох десятків циклів замерзання та відтаювання плитка повністю відходить від основи й починає «гудіти».

Майстри часто радять використовувати дорогі клеї та затирання, але це не вирішує проблему. Вода проникає під плитку не зверху, а знизу. Керамічна плитка – водонепроникний матеріал, і вода, яка піднімається капілярним шляхом, не має куди діватися, що робить конструкцію вразливою.

Капілярне підсмоктування – це безперервний процес, коли вода з ґрунту піднімається по будівельній конструкції на висоту, яка залежить від гігроскопічності матеріалу. В нашому випадку, вода просочується по бетону й накопичується під плиткою, а взимку замерзає, підриваючи її.

Як би міцно не тримав клей і якою б водонепроникною не була затирка, вода все одно проникає знизу. Однією з головних вимог при зведенні ґанку є наявність відсічної гідроізоляції, яка запобігає капілярному підсосу вологи. Дивно, але руберойд на цоколі укладають майже всі, а правильно гідроізолюють ґанки лише одиниці.

Мій досвід: у якості основи під ґанок я використовував бетонну плиту.

Після заливки бетону я не поспішав зводити сходи, а дочекався, поки бетон затвердіє. Через кілька днів виконав відсічну гідроізоляцію і лише тоді приступив до облицювання каменем.

Висновок: захист конструкцій від води – це величезна наука в будівельній фізиці, але, на жаль, ці нюанси знають далеко не всі.

Що робити, якщо плитка відходить від ґанку? Якщо будівельники забули про гідроізоляцію, краще все переробити – знести сходи, укласти гідроізоляцію по фундаменту ґанку і заново звести бетонні або цегляні сходи (бажано з бетону). Інакше проблема з відшаруванням плитки буде турбувати вас кожні два-три роки.