Скарби під ногами: дерева, які витягли з землі після 50 000 років

Одного разу в болоті, що утворилося на місці висохлого озера Каурі в Новій Зеландії, знайшли стовбури гігантських дерев, діаметр яких становив 7-9 метрів, а довжина сягала 70 метрів.

Експертиза показала, що деревам тисячі років. Колись ці гіганти були повалені через ураган або землетрус і опинилися на дні глибокого озера. З часом озеро перетворилося на болото, і дерева залишилися законсервованими. Ландшафти змінювались, клімат також, і за 50 тисяч років вони пролежали під водою. Вражаюче, але їхня деревина збереглася у свіжому стані.

Сьогодні доісторичні стовбури експортуються з Нової Зеландії до Італії, де їх використовують для виготовлення меблів. Найдорожчий у світі стіл було зроблено саме з цільного шматка викопного дерева, його вартість сягає 1 890 000 євро. Очікується, що через 10-20 років викопні запаси дерев вичерпаються, хоча точно не відомо, скільки їх ще приховано під землею.

Але ці дерева все ще живі! Їх називають агатис південний або новозеландська сосна каурі — це одні з найбільших і найдовговічніших дерев у світі. Для того, щоб дерево досягло діаметра стовбура в 6-9 метрів, потрібно кілька тисяч років. Агатиси ростуть дуже повільно — за 30-40 років сажанець піднімається лише до висоти людського зросту. До більш-менш великого дерева він перетворюється лише через 200 років.

Особливістю цього реліктового дерева є його хвойність, але з листяною кроною. Хвоя агатиса — це овальні шкірясті листочки довжиною від 5 до 18 см і шириною від 1 до 6 см. Як і всі хвойні, агатис має шишки розміром від 6 до 15 см. Вічнозелене дерево може досягати висоти 30-50 метрів, а обхват його стовбура — до 16 метрів. Перше гілля гіганта починає з’являтися на висоті 24 м, причому його товщина може дорівнювати стовбуру середнього дерева.

Новозеландці особливо шанують ці дерева, даючи їм імена та забезпечуючи табличками. Найбільше дерево отримало назву Тане Махута, його висота — 51,5 м, а обхват стовбура — майже 14 м, вік близько 1200 років. Ще один гігант — Те Матуа Нгаере (Батько лісу) — має діаметр стовбура 5 м, висоту 45 м і вражаючу товщину навіть на вершині — до 3 м.

Раніше агатиси поширювалися майже по всій Новій Зеландії. Це одні з найдавніших видів хвойних, які з’явилися на планеті ще 150 мільйонів років тому. Через активну вирубку їхня чисельність значно скоротилася, і сьогодні їх відносять до видів, що зникають. Цікаво, що смола агатиса вважається цінним матеріалом, однак її збір обмежений.

Как создать красивые и интересные клумбы на даче своими руками (30+ идей) Как создать красивые и интересные клумбы на даче своими руками (30+ идей)

30 дачных идей, от которых вы будете в восторге! ??