Чому працівники хлібозаводу не радять брати нарізаний хліб

Ще не так давно люди щодня працювали, вирощуючи пшеницю та випікаючи з неї хліб. «Хліб – усьому голова», – вважали вони. Сьогодні ж різноманітною випічкою вже нікого не здивуєш. Прогулюючись від прилавка до прилавка, можна знайти хлібобулочні вироби на будь-який смак і гаманець. Можливо, ви колись задумувались: який батон краще обирати — цілий чи нарізаний?

Про те, чому експерти зі сфери харчування не рекомендують купувати нарізаний хліб, дізнайтеся далі.

Чому не варто обирати нарізаний хліб

Нарізані батони стали звичним явищем і в супермаркетах, і в наших оселях. Та що з цього приводу думають фахівці? По-перше, вони вказують на те, що нарізаний білий хліб у поліетиленовій упаковці псується швидше через більшу площу контакту з повітрям. По-друге, спеціалісти зауважують, що у випічку часто додають консерванти, аби подовжити термін зберігання продукту.

Варто пам’ятати, що хліб – це продукт, який швидко втрачає свіжість. Якщо у вашій родині батон нарізаного хліба зникає за день, то особливих причин для хвилювання немає. Але якщо він затримується довше, існує ризик харчового отруєння. Тому, якщо у вас часто залишається хліб, краще обирати цілий батон – він довше зберігає свої властивості.

Бувають ситуації, коли не вдається з’їсти хліб відразу. Якщо ви бачите, що не встигнете його використати, можна приготувати з нього млинці. За смаком вони нагадують щось середнє між звичайним млинцем та хлібною коржикою. Спробуйте – не пожалкуєте!

Як обрати якісний хліб

Експерти також діляться порадами щодо вибору хліба. Купуючи нарізаний батон, звертайте увагу на скоринку – вона повинна бути цілою, без вм’ятин і тріщин. Хліб має бути добре пропеченим, але не підгорілим. Будь-які дефекти свідчать про порушення технології виробництва, умов зберігання чи транспортування. У магазинах хліб слід зберігати при температурі не нижче 6 градусів.

Підсумовуючи

У нарізаному хлібі зазвичай присутні консерванти, а термін його придатності менший, ніж у цілого. Якщо ви маєте бажання, краще спробуйте випікати хліб удома. Це значно простіше, ніж здається на перший погляд. Наприклад, приготувати домашній хліб з вівсяних пластівців під силу кожному. А як приємно почути хрускіт свіжоспеченого хліба!